چهارمین دوره مسابقه عکس سوانح و حوادث با موضوع خشکسالی، بیابان زایی، جنگل زدایی، آلودگی هوا، گرد و غبار در دو بخش تک عکس و مقایسه ای برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری وطن بیدار؛ چهارمین مسابقه عکس سوانح و حوادث کشور ایران با توجه به تغییرات اقلیمی و سانحه‌خیز بودن آن، به‌ عنوان یکی از پرمخاطره‌ترین کشورهای جهان با گستره وسیعی از انواع مخاطرات روبه‌رو است. از میان ۵۶ مخاطره شناسایی‌شده در کشور، ۱۴ مخاطره اولویت‌دار در سند راهبرد ملی مدیریت بحران کشور، مصوب شورای عالی مدیریت بحران کشور، معرفی شده است.

خشکسالی، بیابان‌زایی، جنگل‌زدایی، آلودگی هوا و گرد و غبار / طوفان گرد و خاک نیز از جمله مخاطرات با اهمیت به شمار می‌آیند.

در همین راستا، پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی در نظر دارد نسبت به برگزاری چهارمین مسابقه عکس – حوادث و سوانح با محورهای زیر اقدام کند:

موضوع‌های مسابقه:

خشکسالی، بیابان‌زایی، جنگل‌زدایی، آلودگی هوا، گرد و غبار/طوفان گرد و خاک

آثار: تک‌عکس: تک‌عکس‌هایی که با یکی از محورهای مسابقه مطابقت دارند.

عکس مقایسه‌ای: عکس‌هایی که در یک محور و مکان مشخص، گذر زمان و روند تغییرات را در فرآیند عنوان مسابقه نشان دهند.

آیین‌نامه: شرکت در این مسابقه برای همه هنرمندان و علاقه‌مندان به عکاسی آزاد است.

هر عکاس می‌تواند در بخش تک‌عکس حداکثر هفت فریم عکس به صورت سیاه و سفید یا رنگی ارسال کند.

در بخش عکس مقایسه‌ای، هر عکاس می‌تواند حداکثر هفت فریم عکس مقایسه‌ای به صورت سیاه و سفید یا رنگی ارسال کند.

عکس‌ها باید با فرمت JPG در اندازه ضلع بزرگتر ۱۲۸۰ پیکسل و حداکثر حجم فایل دو مگابایت ۲Mg بر روی سایت مسابقه بارگذاری شوند.

دریافت آثار تنها ازطریق سایت مسابقه به نشانی http://pic.ndri.ac.ir و در مهلت مقرر امکانپذیر است. مهلت ارسال آثار مسابقه تمدید نخواهد شد.

شرکت‌کنندگان موظفند در صورت راه‌یابی آثار به نمایشگاه، اصل فایل را با کیفیت مناسب برای چاپ در اندازه ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متر با کیفیت (رزولوشن) ۳۰۰DPI برای دبیرخانه مسابقه ارسال کنند.

عکس‌های ارسالی نباید دارای امضای عکاس، تاریخ و یا هر گونه نشانه‌های تصویری (پاسپارتو، قاب، واترمارک و لوگو) باشند.

آثار ارسالی نباید برای مسابقه عکاسی دیگری ارسال شده باشند.

تمام عکس‌ها باید دارای شرح باشند؛ به این معنی که اطلاعات مربوط به مشخصات فردی عکاس، مکان و زمان عکس‌برداری و نیز محور مسابقه هنگام بارگذاری در سایت مسابقه (در قسمت توضیحات) درج شوند.

ارسال عکس‌ها توسط شرکت‌کننده به منزله اعلام مالکیت عکس است و برگزارکنندگان هیچ‌ گونه مسئولیتی در مورد رعایت نکردن مالکیت معنوی عکس‌ها ندارند.

پژوهشکده سوانح طبیعی حق استفاده از عکس‌های ارسالی به مسابقه و در معرض نمایش قراردادن آنها در فضای مجازی، انواع رسانه‌ها و انتشارات در داخل و خارج از کشور را با حفظ حقوق معنوی عکاسان برای خود محفوظ می‌دارد.

به صاحبان آثار راه‌یافته به نمایشگاه در بخش تک‌عکس مبلغ پنج میلیون (۵/۰۰۰/۰۰۰) ریال و در بخش عکس مقایسه‌ای مبلغ ده میلیون (۱۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به عنوان حق‌التصویر پرداخت خواهد شد.

ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی مقررات در این مسابقه می‌باشد و تصمیم‌گیری در مورد مسائل پیش‌بینی‌نشده بر عهده برگزارکنندگان است.

جوایز: یک جلد کتاب مسابقه و لوح تقدیر، به همراه جوایز نقدی به ۶ نفر (به انتخاب هیأت داوران) و یک نفر (به انتخاب مردم) تعلق خواهد گرفت.

مبلغ صدوبیست میلیون (۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به نفر اول با انتخاب هیأت داوران (در بخش مقایسه‌ای)

مبلغ صد میلیون (۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به نفر دوم با انتخاب هیأت داوران (در بخش مقایسه‌ای)

مبلغ هشتاد میلیون (۸۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به نفر سوم با انتخاب هیأت داوران (در بخش مقایسه‌ای)

مبلغ هفتاد میلیون (۷۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به نفر اول با انتخاب هیأت داوران (در بخش تک‌عکس)

مبلغ شصت میلیون (۶۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به نفر دوم با انتخاب هیأت داوران (در بخش تک‌عکس)

مبلغ پنجاه میلیون (۵۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به نفر سوم با انتخاب هیأت داوران (در بخش تک‌عکس)

مبلغ پنجاه میلیون (۵۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال به‌عنوان جایزه مردمی به یک نفر با رأی مخاطبان (در زمان برگزاری نمایشگاه)

دبیر این مسابقه مهناز شفیعی است و شورای سیاست‌گذاری متشکل از هیئت داوران نیز متشکل از محمد خادمیان طرقی، سیف‌الله صمدیان، محمد خدادادی مترجم‌زاده، فرهاد فخریان، سید امیرحسین گرکانی است.

مهلت ارسال آثار ۲۵ اسفندماه امسال و داوری آثار در ۲۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ انجام خواهد شد. مراسم اهدای جوایز و برگزاری نمایشگاه نیز ۲۷ خردادماه ۱۴۰۳ به مناسبت روز جهانی بیابان زایی برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان بر حضور در این رویداد می‌توانند به نشانی اینترنتی http://pic.ndri.ac.ir مراجعه کنند.